Отляво надясно: Н. Пр. Флоранс Робин и Саша Безуханова.
На 17 февруари във Френския институт се проведе специално издание на формата на Българския център на жените в технологиите (BCWT) SHE is Me с участието Н. Пр. Флоранс Робин, посланик на Франция в България. Срещата, озаглавена “Женското лидерство във време на трансформация”, беше домакинствана от Саша Безуханова, основател на BCWT.
Темата е подбрана заради убеждението на BCWT, че живеем в свят, който в момента се предефинира.
Ковид кризата, но също и глобалната свързаност, демократизацията на достъпа до информация и разбира се, климатичните промени – всичко това са стимули за намиране на нови решения, различни спрямо това, което е работило довчера, което е властвало в света, в бизнеса, обществото и политиката. Ние сме не само свидетели, но и участници в тази промяна, която води до все по-къси хоризонти, несигурност, но и невиждана иновация. Това наистина е раждането на един нов свят, сподели Саша Безуханова, инициатор и своеобразен домакин на формата SHE is Me, и допълни, че срещата с Н.Пр. Флоранс Робин е дълго отлагана, но е особено радостно, че се случва тъкмо в момент, в който Франция председателства Съвета на Европейския съюз.
Професионалният живот на Флоранс Робин е тясно свързан с образованието и науката. От публичната ѝ биография е известно, че е преподавала физика и химия и че е била главен инспектор във френското министерство на образованието, главен изпълнителен директор на местните образователни власти съответно в департаментите Френска Гвиана, Руан и Кретей. През 2014 г. е назначена за главен директор на училищата в Министерството на националното образование. Работила е и като експерт в работната група по математика, природни науки и технологии към Европейската комисия. Саша Безуханова отбеляза, че това, което не се вижда на фона на забележителната биография и професионална кариера, са предизвикателствата по пътя, през какво е минала в действителност личността.
Нейно превъзходителство отговори, че навярно първото предизвикателство е било изобщо да бъде жена в това научно поле – в класа ѝ по теоретична физика в университета е имало общо две момичета. На всички ръководни позиции, които е заемала в последствие, е била първата назначена жена. По думите на самата Флоранс Робин, тя произхожда от средната класа и не е било очевидно, че някой ден ще заема тези постове. Имала късмета да може да разчита на подкрепата на учителите си и на държавата. Била е добра ученичка и френските държавни институции я включват в клас за отличници и изплащат 3-годишна стипендия, за да се подготви за преподавател.
Н.Пр. Робин си позволи да сподели също, че си дава сметка, че много жени се сблъскват с това, и за нея самата е било изключително трудно да постигне баланс между кариерата и личния си живот. Има четири деца и изтъква, че това си е работа, която не спира, когато децата поотраснат. Децата на Флоранс Робин винаги са я подкрепяли в професионалните й избори, дори когато това е означавало, че няма да може да бъде на разположение толкова, колкото би ѝ се искало.
Саша Безуханова отбеляза, че сред званията и титлите, с които е удостоена събеседничаката ѝ, има няколко, които привличат вниманието не само с високата почест, но и със странното звучене на женския род. – “Chevalière de l’ordre national de la Légion d’Honneur”, както и с “Commandeure de l’ordre des Palmes académiques”.
Н.Пр. Флоранс Робин сподели, че тази тема я е занимавала в различни контексти, нерядко преките ѝ отговорности са имали отношение към въпроса за феминизирането на имената на професии и звания. Във Франция има отчетлива съпротива от страна на защитниците на някаква предполагаема чистота на езика. Но, според г-жа Робин, езикът е огледало на културата и навиците ни. В този смисъл е важно да има думи в женски род, за професиите, в които реално навлизат жени.
На фреснки имаме различни думи за жена и мъж – директор. Що се отнася до “посланик”, женската версия на думата, поне до скоро, препращаше единствено към съпругата на посланика. Какво бих била аз? Аз съм посланичка, без да съм нечия съпруга.
Саша Безуханова вметна шеговито, че и на български думата “директорка” все още се свързва с директорките на училищата и респективно с феминизирането на учителската професия.
Нейно превъзходителство допълни, че това, също така, е въпрос на образование. По времето, когато е отговаряла пряко за учебните планове на национално ниво, и съответно – за равенството и за борбата с половите стереотипи, е наблюдавала колко лесно може разговорите по темата да се плъзгат по повърхността. Присъствието на жените в природните науки е изключително слабо, особено в Европа. Важното е не само момичетата да не играят единствено момичешки игри, ами и да бъдат естествено въвеждани в научните и дигиталните теми, защото тук става дума за бъдещето.
Саша Безуханова подчерта, че България е на челно място в Европа по брой жени в дигиталните индустрии и момичета, заемащи в инженерните специалности работни места. При 31% жени в индустрията, е любопитно колко от тях започват свой бизнес и колко от тях получават финансиране в подкрепа на начинанието си. За съжаление, що се отнася до предприемачеството и финансирането статистиката е доста различна – едва 10% от предприятията имат съоснователи жени.
Н.Пр. Флоранс Робин допълни, че може да се направи много повече и че данните на ЮНЕСКО за страните от Г20 са направо удивителни. Има жени, заети в сферата на големите данни и изкуствения интелект, но те са около 20%, на места и по-малко. Много, много важно е да насърчаваме действия в тази посока. Г-жа Робин изрично подчерта, че е необходимо да виждаме повече жени навсякъде, т.е. на различни позиции, в това число и на отговорни управленски такива. Това, според нея, е въпрос не само на ролеви модели, макар това да е важен аспект от увереността. Ако тя може, значи и аз заслужавам тази възможност – каквото правят и формати като тези на BCWT. Половото равенство ще бъде един от фокусите по време на Френското председателство на Съвета на Европейския съюз – да се намали устойчивата разлика в заплащането за мъже и жени, като се подготвя специална директива за това.
Можем значително да подобрим ситуацията. Равно заплащане за равни отговорности. Наред с това е важно да работим за баланс в управляващите бордове и на високите позиции.
Относно очакваните резултати от Френското председателство Флоранс Робин изтъкна също, че приоритет за Франция е да строим по-суверенна, по-автономна и силна Европа, която да може да реагира включително в полето на сигурността и отбраната. Това обаче, означава и солидарност между страните членки.
Като говорим за автономия, според г-жа Робин темата е важна най-вече за младите. Енергетиката, разбира се, е също ключова тема, но това се отнася до електронното управление, дигиталната икономика и производствените възможности – работни места за младите тук, в Европа. Понякога, по думите на Нейно превъзходителство, тези теми се свързват по подвеждащ начин с климатичния проблем. Климатът ще е най-важният приоритет по време на Председателството, тъй като нямаме алтернатива или избор. Въпросът е как действително да помирим икономическото развитие и климатичните решения. ЕС е първият икономически и политически блок, поставил амбициозната цел за климатична неутралност към 2050 година. Флоранс Робин добави също, че да постигнем тази цел, не означава да произвеждаме и консумираме по-малко, а да произвеждаме и да консумираме по-добре.
Важно е да се научим по-умно да използваме електроенергията във всички възможни индустрии, и то с възможно най-висок дял декарбонизирана електроенергия. Това отваря огромно поле за иновации, за интелигентни технологии и възможности за младите хора в европейските страни и особено тук, в България.
Саша Безуханова на свой ред изтъкна възхищението си от европейската мрежа за научно сътрудничество, както и развитието на артистично сътрудничество. Добави също, че поставената цел за въглеродна неутралност към 2050 година означават промени на всички нива, съвършено нова среда, която изисква всеки, без значение от възрастта или етапа от кариерното развитие да се преориентира в една или друга степен. Повече от всякога формалните и неформалните лидери трябва да обединят усилия, за да подпомогнат този процес. Според г-жа Безуханова във време на несигурност онова, към което можем да се обърнем, са най-вече ценностите, в случая към европейските ценности, към които се обръща и Франция.
Н. Пр. Флоранс Робин напомни, че Европейският съюз е основан тъкмо върху набор от хуманистични ценности и че всъщност Европа е изобретила хуманизма, философията, човешките права. Оттук нататък следва постоянното усилие, за да ги прилагаме повсеместно. Европа е също много хетерогенна – хора с различна история, езици и култури. Също така, някои от страните ни са били във война помежду си векове наред. Но нека превърнем тези различия в богатство. Това би било възможно, ако основем богатство на общите си ценности. Затова и гласът на Европа е толкова важен във времена на трудности. Това прави Европа и европейците уникални.
Единството в многообразието е споделена отговорност, с която трябва да се гордеем.
Нейно превъзходителство отбеляза и огромното значение на културата и дългогодишните усилия на Европейския съюз да промотира литературата и изкуствата на всяка една от страните членки и да улесни достъпа до култура за всички хора и култури.
Друга от обсъжданите теми беше образованието на бъдещето. Саша Безуханова сподели, че, според нея, традиционното образование работи все по-малко и по-малко в интерес на бъдещите млади хора.
Флоранс Робин цитира проучване, което сочи, че 85% от работните места на 2030 година към днешна дата все още не съществуват, а 60% от работните места, които ще изчезнат, в момента са заемани от жени. Според нея това е истинско предизвикателство. Макар бъдещето да поема в нова посока, г-жа Робин не смята, че трябва да се страхуваме, тъй като познаваме добре тенденциите. Необходими са технически умения, въвличане на младите в дигиталната сфера, както и развиване на т.нар. меки умения като екипна работа, иновация, адаптация и пр. Как подготвим децата си по подходящ начин, учениците, студентите? Как не само да трупаме знания, но подходящите знания? Как да даваме възможност на младите хора да се развиват на терен, практически? Тези въпроси трябва да си задаваме постоянно.
Най-важният фактор е набирането и подготовката на учителите. Без учители няма училище, няма университети, няма адекватно следващо поколение, няма нищо.
Според Нейно превъзходителство е изключително важно да имаме добре платени, добре подготвени учители, които да са с високо ниво на педагогическа подготовка и да се адаптират към публиката и нуждите на децата, ако са надарени или ако имат специални потребности.
Необходимо е училището да бъде приобщаващо, ако искаме и обществото да е такова.
Саша Безуханова шеговито вметна, че задачата е особено трудна, тъй като няма учебник за учителите на бъдещето, но и двете събеседнички се съгласиха, че има изследвания и платформи за обмен на знания, от които трябва да се възползваме максимално.
Н. Пр. Робин сподели, че вижда България като прекрасна страна, която я е изненадала както с културата, така и с природните си пейзажи. Според нея, обаче, страната все още е е населена с демоните на миналото – все още се говори за османската доминация, за затворите и лагерите от социалистическия период, за хаоса на посткомунизма. Според г-жа Робин, България все още не е преодоляла този момент. Като чужденка, дипломат, който обича тази страна, тя смята, че е време както България, така и Франция в някои отношения, да се обърнат към историята по по-рационален начин, за да развием споделено разбиране и да сме способни да строим настоящето и бъдещето въз основа на това и на европейските ни ценности.
В заключение Нейно Превъзходителство изтъкна, че България е важен член на европейското семейство, а Европейското действително е това – семейство – и всички можем да допринасяме за благоденствието на континента, както и за по-добро разбиране на това какво означава да живеем заедно на тази планета.
Гледайте пълен запис от събитието тук.
Подкрепи BCWT
BCWT e организация с нестопанска цел, която се издържа благодарение на членски внос, безвъзмездна финансова подкрепа, корпоративни спонсорства и дарения. Някои от проектите ни могат да се самоиздържат, други имат нужда от малко помощ. Има безброй начини да ни подкрепите и да се включите в мисията ни – като инвестирате опит, знания и идеи в нашите инициативи. Центърът съществува в най-голяма степен именно благодарение на нашата общност – всички, които през годините дарявате средства, лично време и експертиза, за да подпомагаме развитието на жените в дигиталната индустрия.
Подкрепи на дейността на BCWT чрез дарение тук.